Szukaj

7 postanowień noworocznych od serca dla głowy

Grudzień i styczeń to czas podsumowań i nowych planów. Także w mojej rodzinie. Niestety takie analizy często prowadzą do przykrych wniosków. Znowu wiele rzeczy się nie udało. Trzeba przemyśleć dlaczego. Ale nikt nie jest idealny. Trzeba dążyć do lepszego, wyznaczać nowe cele i starać się najbardziej jak tylko się da aby zostały zrealizowane. W tym nowym roku 2020 mam mocne postanowienia ale myślę że mogą dotyczyć wielu osób.1. Ograniczę używanie telefonu / smartfona przy dziecku


Z jednej strony wiadomo że fakt że czasem trzeba coś załatwić przez telefon, popisać przez komunikatory ze znajomymi czy zwyczajnie porozmawiać z rodziną. Ale zwłaszcza młodsze dzieciaki traktują to jak brak szacunku dla nich. Czują się gorsze niż jakiś znajomy z telefonu którego nie widzieliśmy na żywo od 3 lat. I to może wpływać na ich poczucie własnej wartości kształtujące się głównie do 10 roku życia, i pozostające na zawsze.

Nie jest oczywiście w dzisiejszym świecie możliwe prawdopodobnie zrezygnowanie z telefonu po pracy tak aby poświęcić dziecku całą naszą uwagę ale starajmy się znacznie to ograniczyć. Dla mnie to najważniejsze postanowienie. Moje dziecko parodiuje jak rozmawiam... i widzę że to dla niej istotne.


2. Skrócę czas przed ekranem tabletu itp dla całej rodziny


Wielokrotnie dowiedziono szkodliwość elektroniki czyli tabletów, smartfonów i telewizji dla niemowląt i małych dzieci. W przypadku dzieci starszych i młodzieży są w tym zakresie pewne korzyści zakładając rozsądne użytkowanie. Jednocześnie nadal krąży w wielu kręgach opinia że tablet jest dla półtora czy dwulatka bardzo pouczający i że dzięki niemu będzie mądrzejszy. Jest ona całkowicie naukowo bezpodstawna. Coraz mniej jest tego czasu spędzanego wspólnie z rodziną na przykład na rozmowie czy grze planszowej. W naszym domu nie włączamy tv dopóki córka nie śpi ale teraz kiedy ma prawie 5 lat czasem ogląda bajkę na tablecie, poza tym z telewizją zawsze mam poczucie straconego czasu.

W nowym roku chciałabym znacznie ograniczyć czas ekranowy dla nas wszystkich.

Drugim tu tematem jest nadzór nad tym co dzieci robią przed ekranami. Gry komputerowe mają różne dziwne i mroczne często fabuły. Modne są teraz wyzwania w sieci. W przypadku starszych dzieci trzeba pilnować wielu takich tematów. Dzieciom młodszym może zagrażać np bajka na popularnym kanale tv dla dzieci której akcja to napad na bank zamaskowanych bohaterów którzy są głównymi postaciami tej „bajki”. Nawet nie podejrzewałbym takiego tematu bajki dla dzieci. Trzeba naprawdę pilnować.


3. Będę więcej czytać dziecku


Korzyści z czytania dzieciom jest bardzo wiele, od niemowląt do młodych dorosłych. Czytanie jest bezcenne. Ostatnio po przeprowadzce (tak się usprawiedliwiam) mniej regularnie czytałam Córce. Teraz widzę jak bardzo Jej tego brakuje. W niemowlęctwie dziecko poznaje słownictwo, buduje więź, obserwuje nasze emocje. W wieku przedszkolnym to umacnianie więzi nadal jest bardzo istotne, a dodatkowo pojawiają się nowe korzyści. Jest to pretekstem do dodatkowych rozmów, wymiany przypuszczeń i propozycji dalszego ciągu zdarzeń. Czytanie dziecku ćwiczy jego pamięć, zdolność do dłuższego skupienia uwagi. To jest bardzo szeroki temat. Aktualnie zbieram materiały do dokładniejszego przedstawienia tego tematu. I o tym pewnie już niedługo także będzie osobny post. Warto czytać dzieciakom regularnie i ...jak najczęściej.


4. Zwiększę ilość zabaw związanych z opowiadaniem zmyślonych bajek


Jeśli chodzi o wymyślanie abstrakcyjnych historii oderwanych od rzeczywistości to idzie mi bardzo ciężko. Ale lubię słuchać tego co córka wymyśla. A dziecko potrzebuje tez rozwijać wyobraźnię i kreatywność. Dlatego w tym roku opracowuję takie szablony - gotowce które pomogą mi opowiadać super historie. Jak tylko będą gotowe to oczywiście podzielę się nimi tutaj na stronie.


5. Więcej spacerów i czasu na świeżym powietrzu


Zdecydowanie najlepiej jest mieszkać blisko lasu czy wśród natury. Lepiej ze względu na kształtowanie się naszego mózgu. Stwierdzono różnice w architekturze i pracy mózgu w zależności od miejsca zamieszkania (zabudowa miejska vs. miejsce blisko lasu itp) naturalnie z korzyścią dla mieszkania poza miastem. O tym też mam już niebawem będziecie mogli przeczytać. Poza tymi przesłankami jest wiele innych zdrowotnych (także okulistycznych) i psychologicznych przemawiających za jak najczęstszym przebywaniem na świeżym powietrzu. Dlatego postanawiam poprawę i tutaj. Pacjentom narzekam że nie wychodzą to sama też muszę się dostosować 😅


6. Spędzę więcej czasu "sam na sam" z dzieckiem


Mam czasem takie wrażenie, że jak wracam z pracy to jestem nie do życia i pomimo że jestem w domu to ten czas do Jej kąpieli jest trochę tracony na „ szarą codzienność”. Nie poświęcam wystarczająco dużo czasu żeby dowiedzieć się jak się dziś czuje, jak mija jej dzień itp. Chciałabym to poprawić, ustalić taki rytuał aby to mi nie uciekało.

Tempus fugit aeternativas manet czyli czas ucieka, wieczność czeka z łaciny. Ja jeszcze z tych co uczyli się tego języka i coś w człowieku się czasem odzywa.


7. Na koniec rada taka bardziej z życia: jeśli Twoje dziecko w sytuacji jakiejś niepewności czy stresu ma jakieś zachowania typu skubie wargę/ ssie palec/ drapie się/ obgryza paznokcie czy coś takiego to pamiętajcie : ciągłym upominaniem, krzykiem, groźbami i szantażem tego nie uleczycie a wręcz przeciwnie! Moje dziecko skubie wargę i mam postanowienie - nie zwracać na to zupełnie uwagi!Zapisz się do newslettera ! Nie trać czasu na dalsze poszukiwanie i odbierz swoje "10 ćwiczeń z myślenia krytycznego dla całej rodziny" bezpłatnie teraz!

Pobierz bezpłatny mini e-Book

"Ćwiczenia z myślenia"

Wszelkie prawa zastrzeżone na rzecz Elżbiety Szymańskiej @2016-2020

Sprzedawca:

Indywidualna praktyka lekarska Elżbieta Szymańska

ul. Rejtana 10/14

Bydgoszcz 85-001

NIP 8882743692