Szukaj

Dlaczego naśladowanie rodzica rozwija sumienie?


Czy wiesz, że jeśli Twoje 14 miesięczne dziecko cię naśladuje, pomagasz mu w przyszłości stać się osobą etyczną?

W pewnym badaniu naukowym, poproszono matki 14-miesięcznych dzieci o wykonanie prostych gestów, a następnie o to aby dzieci je naśladowały. Następnie odwiedzono je ponownie w wieku 33 i 45 miesięcy po to, aby sprawdzić ich umiejętność odróżniania dobra od zła. Poproszono dzieci aby grały w określoną grę przestrzegając reguł (obserwowano, czy pomimo braku możliwości wygranej w takich warunkach, dzieci nadal przestrzegały reguł).

Grupa dzieci, która najwierniej naśladowała ruchy matki w wieku 14 miesięcy, miała większe prawdopodobieństwo przestrzegania określonych zasad gry w wieku 33 i 45 miesięcy.

Źródło: American Psychological Society (2004, October 28). Toddlers’ imitation predicts well-developed conscience. ScienceDaily. Retrieved March 3, 2008, from http://www.sciencedaily.com/releases/2004/10/041027113855.htm

Małe dzieci są pod wielkim wpływem dorosłych, których znają i kochają, szczególnie rodziców. Chcą robić dokładnie to samo i w ten sam sposób co dorośli.

Dlatego możesz zobaczyć jak bardzo chce potrząsać twoimi kluczykami, jeść twoim widelcem i ...nożem, mierzyć twoje ubrania.

Ale jakie jest powiązanie pomiędzy naśladowaniem gestów rodzica, a rozwojem sumienia?

Udowodniono, że niemowlęta i małe dzieci, które lubią naśladować dorosłych, których kochają, już gdy dorosną, częściej przejmują zachowania, zwyczaje, wartości i etykę od swoich najbliższych. Naśladowanie dorosłego sprawia, że dziecko zaczyna interesować się jego zachowaniem. Kiedy dziecko rośnie stopniowo zaczyna interesować się także tym jakie wartości i oczekiwania mają najbliżsi, co pomaga właśnie rozwija sumienie. Dzieci naśladują przez cały dzień poprzez codzienne czynności i zabawy. Możesz także uczynić naśladowanie częścią planu waszego dnia.

Na przykład, jeśli przygotowujesz obiad, podaj maluchowi łyżkę, aby również mogło mieszać. Jeśli odkurzasz, podaj dziecku ściereczkę, aby też obok ciebie wytarło kurze. Naśladowanie to świetna okazja do poznawania nowych dla dziecka czynności i przedmiotów, a tym samym daje dziecku bezcenne uczucie bycia potrzebnym.

:)

#zachowanie #mózg

Pobierz bezpłatny mini e-Book

"Ćwiczenia z myślenia"

Wszelkie prawa zastrzeżone na rzecz Elżbiety Szymańskiej @2016-2020

Sprzedawca:

Indywidualna praktyka lekarska Elżbieta Szymańska

ul. Rejtana 10/14

Bydgoszcz 85-001

NIP 8882743692