Szukaj

Lustereczko powiedz przecie, jakie będzie moje dziecię?


Rodzice często zastanawiają się dlaczego ich dzieci mają taki a nie inny charakter, dlaczego tak się zachowują. Ja też jestem w tej grupie i zastanawiam się jak moje starania wypadną w przyszłości.

Oczywiście nigdy nie jest za późno na dobre zmiany, ale często zbyt długo podchodzimy do naszego własnego zachowania beztrosko i mega łatwo się usprawiedliwiamy, nie myśląc o konsekwencjach. Zdaję sobie sprawę, że jako rodzice jesteśmy chronicznie przemęczeni: praca, niedosypianie, niedojadanie, a do tego zwykłe obowiązki domowe, ale nasz maluch ma jedno życie i składa się ono z tych naszych zmęczonych humorów - dlatego nie czekajmy na lepszy dzień by właściwie się zachowywać!

Nasze małe, codzienne reakcje i zachowania składają się na obraz naszej postawy rodzicielskiej. Charakter emocjonalnego stosunku do dziecka wpływa i determinuje jego osobowość. Jak się domyślacie, przy pozytywnych postawach rodzicielskich kształtują się cechy pozytywne, a przy niepożądanych - negatywne.

Tylko na co zwrócić uwagę? Każdy przecież chce dla swojego dziecka jak najlepiej i świadomie nie chce szkodzić. Drugie pytanie z jakim często się spotykam to: czy przez to nie "rozpuścimy" dziecka? Chociaż osobiście jest to dla mnie zarzut abstrakcyjny.

Jest różnica pomiędzy serdecznością i miłością wobec dziecka a zasadami. Nikt nie mówi, że nie można dziecka uczyć zasad, chodzi tylko o okazywanie szacunku dla niego i jego potrzeb, a od szczęścia i poczucia bezpieczeństwa jeszcze nikomu nie przewróciło się w głowie. Ale to tylko moja opinia :)

Każde nasze zachowanie sprzyja rozwijaniu konkretnych aspektów osobowości. Poniżej przedstawiam te dobre, ale i te złe, wraz ze skutkami. Najgorsze jest to, że do końca nie jesteśmy wobec siebie obiektywni. Możemy jednak dokonać próby autoanalizy w zaciszu domowym pod kocykiem i z ciepłą herbatką w dłoni ;) Pozdrawiam serdecznie

#zachowanie #emocje #rozwójemocjonalnydziecka #rozwójspołecznydziecka #osobowośćdziecka

Pobierz bezpłatny mini e-Book

"Ćwiczenia z myślenia"

Wszelkie prawa zastrzeżone na rzecz Elżbiety Szymańskiej @2016-2020

Sprzedawca:

Indywidualna praktyka lekarska Elżbieta Szymańska

ul. Rejtana 10/14

Bydgoszcz 85-001

NIP 8882743692