Szukaj

Mowa maluszka


Na początku jest najgorzej z komunikacją - noworodek sam nie wie czego chce i nie potrafi wykonać celowo ruchu, ani wydać dźwięku. Z czasem sytuacja się zmienia. Moja mała wprawdzie nie potrafi jeszcze mówić zdaniami, a i pojedynczych słów jest niewiele do dyspozycji - mama, tata i ...NIE! :) Jednak możemy się porozumieć za pomocą ...gestów i to już od kilku miesięcy.

Początkowo myślałam, że to przypadek, kiedy Mała delikatnie pukała mnie po dłoni i unosiła ręce aby ją podnieść, potem byłam na bardzo fajnej lekcji muzyki dla maluszków na której dowiedziałam się o istnieniu języka migowego dla niemowląt!Oczywiście zaczęłam czytać na ten temat i stosować i baaardzo polecam! Nie wyobrażam sobie jak się porozumiewać z bobasem bez gestów w tej chwili.

Na temat języka migowego używanego przez niemowlęta, czy może raczej języka gestów napisano wiele prac i to już w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Początkowo zaobserwowano ten fakt u dzieci z rodzin niesłyszących, później stopniowo zwracano na ten fakt uwagę, przyglądano się i prowokowano badania również u zwykłych, słyszących dzieci.

Badania potwierdziły, że już od 5 - 6 miesiąca życia dziecko potrafi przekazać świadomie za pomocą gestów i znaków migowych informację np. że nie chce już jeść, można się było z nimi w ten sposób porozumiewać. Zmniejsza to automatycznie poziom frustracji i pozwala na swobodniejszy i bardziej bezstresowy rozwój.

Wykazano także, że dzieci, które uczyły się języka migowego szybciej rozwijały umiejętność mówienia, miało to także korzystny wpływ na inteligencję maluszków. Udowodniono, że poprawia wyobraźnię przestrzenną, pamięć i zdolność koncentracji. Dzięki temu łatwiej będzie im przychodziła nauka pisania, liczenia, czytania oraz języków obcych.

Dlatego też rozpoczęto prowadzenie kursów dla maluszków obejmujących język migowy!

Grupy poszły w dwóch kierunkach: jedne uczą uproszczonych znaków migowych specjalnie dla maluszków (Baby Signs - Migusie), a inne uczą migowego języka narodowego - (Sign2Baby - Bobomigi)..

Na zajęciach szkół wymienionych powyżej nie byłam osobiście - to tylko to co wyczytałam / słyszałam. Natomiast w województwie kujawsko - pomorskim (Bydgoszcz, Fordon, Świecie, Inowrocław) działa sieć szkół Yamaha. W Bydgoszczy Państwo Rzeplińscy proponują super zajęcia "Smart Babies" dla niemowląt z piosenkami, instrumentami - świetne! Dzieciaki się śmieją a przy tym uczą migowego. Mogę polecić z czystym sercem. Jeśli ktoś zainteresowany - to TUTAJ jest link.

Narodowy język migowy jest bardziej uniwersalny, pozwala skomunikować się np z innymi dziećmi. Ten uproszczony jest z kolei bardziej przystępny dla maluszka.

Zastanawiacie się kiedy zacząć?

To dość trudne pytanie, ponieważ źródła nukowe różnie podają. Generalnie przyjmuje się, że dziecko zaczyna się z nami komunikować od około 5-6 miesiąca życia, dlatego najwcześniejszym czasem na rozpoczęcie nauki będzie ten właśnie wiek.

Oczywiście jest wiele zajęć, choć może nie w każdym mieście, jednak nie musimy na maluszka wydawać zyliona, aby umiało....WSZYSTKO. (Ale możemy jeśli akurat mamy.)

Możemy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy nas pokierują, albo spróbować swoich własnych sił. W tym celu proponuję zapoznać się ze słownikiem języka migowego - na początek jakieś proste słowa typu: jeść, spać, mama, tata i na codzień je stosować - dziecko samo podchwyci - gwarantuję. Stopniowo można rozszerzać menu. Jeśli chodzi o sposób zamigania różnych słów czyli słowniczek to znajdziecie go TUTAJ. Trzeba tylko wybrać opcję "słowniczek".

Ogólna refleksja jest taka, że trzeba raczej liczyć się z tym że to właśnie głównie w domu dziecko powinno widzieć miganie jak najczęściej. Same zajęcia w szkole nie wystarczą raczej. Ale to tak jak ze wszystkim. Szczęśliwie nie jest to aż takie trudne - spokojnie każdy da radę pokazać dziecku podstawy.

Poniżej filmik w temacie - miganie z dzieckiem + Boże Narodzenie. Okazuje się, że każdemu się przyda troszkę migowego.

Pozdrawiam.

Bonvillian. J. D., Orlansky. M. D.. & Novack, L. L. (1983). Developmental milestones: Sign language and motor development. Child D~ve/opnren~, S4. 1435 144

Bates, E. (1979a). Intentions. conventions. and symbols. In E. Bates, 1. Bretherton, L. Camaioni, & V. Volterra (Eds.). The emergence of symbols: Cogtri/ion and conrmunication in irfonq. New York: Academic

Prinz, P. M., & Prinz, E. A. (1979). Simultaneous acquisition of ASL and spoken English (in a hearing child of a deaf mother and hearing father). Phase I: Early lexical development. Sign Language Studies, 25, 283-296.

How to Build a Baby: On the Development of an Accessible Representational System Jean M. Mandler University of California, San Diego

#językmigowydlaniemowląt #językmigowydladzieci #językmigowy #naukamigowego #rozwójjęzykowy #mózg #aktywność

Pobierz bezpłatny mini e-Book

"Ćwiczenia z myślenia"

Wszelkie prawa zastrzeżone na rzecz Elżbiety Szymańskiej @2016-2020

Sprzedawca:

Indywidualna praktyka lekarska Elżbieta Szymańska

ul. Rejtana 10/14

Bydgoszcz 85-001

NIP 8882743692