Szukaj

Płacz i marudzenie - 8 ważnych faktów których nie doceniamy


Płacz to uniwersalny sposób przekazu przez dzieci zwłaszcza do 3 miesiąca życia, chociaż zauważono to także u małych szympansów (Bard 2004). Rodzice nie pozostają jednak zupełnie bezsilni na płacz maluszka, nie są jedynie obserwatorami. Mogą istotnie zmniejszać czas jego trwania i nasilenie, przez co dziecko jest o wiele spokojniejsze. Badania potwierdzają tę opinię.

Najczęściej wszystko jest proste: dziecko źle się czuje i potrzebuje pomocy, co sygnalizuje płaczem

Dzieci płaczą ponieważ są głodne, zmęczone lub gdy coś je boli. Reagujmy na marudzenie zwłaszcza w pierwszym półroczu życia dziecka. Jeśli nie zareagujemy, nie pomożemy maluszkowi, sytuacja będzie się tylko pogarszała.

Dzieci mają silną potrzebę poczucia bezpieczeństwa

Często wystarczy, że maluszek straci z widoku opiekuna i już się denerwuje, niepokoi, może się rozpłakać. Skąd wiadomo, że to tylko to? Łatwo poprawia im się humor, gdy znów przytulą się do opiekuna. (Bell i Ainsworth 1972). Sprawdzoną metodą jeśli już musimy na chwilę opuścić maluszka jest głośne liczenie. Jeśli kilka razy maluszek zauważy, że przy liczeniu po kilku chwilach wracamy do niego, będzie wyczekiwać tego momentu, skupi się na tym wyczekiwaniu i nie będzie aż tak się irytować.

Noszenie i przytulanie uspokaja dziecko - ale trzeba być w ruchu

Zaobserwowano, że dziecko noszone przez rodziców stopniowo jest coraz spokojniejsze, mniej się wierci, serce uspokaja się, mniej płacze i…usypia (Esposito 2013). Badania wykazują, że po odłożeniu najpewniej znów się obudzi, jednak można dać sobie radę i z tym: odczekujemy po zaśnięciu kilka minut np.. 10 lub 15 w zależności od dziecka i stopniowo zmniejszamy natężenie bujania. Wówczas prawdopodobieństwo przebudzenia zmniejsza się. Oczywiście są to informacje przydatne dla najmłodszych niemowląt, ponieważ im bliżej pierwszych urodzin tym łatwiej dziecku zasnąć, nie przebudzać się a jeśli już to ponownie zasnąć samodzielnie.

Przytulanie jest fajne, ale… myśl jak dziecko

Dzieci uspokajają się podczas bujania, czy kontaktu skóra do skóry. Nie można być jednak natrętnym - obserwuj czy dziecko ma na to ochotę. Dodatkowo, jeśli bujamy dziecko ale w sposób obojętny, bez bezpośredniego kontaktu twarzą w twarz, dziecko nie uspokaja się, ale wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej rozdrażnia (White i Trout 2013).

Śpiewanie DO dziecka uspokaja je!

Najnowsze wyniki badań pokazują, że staromodne śpiewanie do maluszka kołysanek i innych piosenek, może mieć niewiarygodnie korzystne skutki (Corbeil 2015). Ważne jednak, aby dziecko miało kontakt wzrokowy z rodzicem, czuło, że to do niego śpiewa.

Nie bój się, że "rozpieścisz dziecko"!

Badania wykazują, że w społecznościach , w których standardy opieki są wyższe (szybko reaguje się na płacz dziecka, więcej się przytula, całuje i spędza z nim czasu), dzieci o wiele mniej płaczą (Barr 1991). Podobnie wypadły badania na społecznościach szympasów (Bard 2004).

Dzieci wyczuwają nasze nastroje

I to nie tylko nasz płacz, ale nawet drobne rozdrażnienie i również na to mogą reagować marudzeniem i płaczem i to już niemal od urodzenia. Warto zadbać więc o naszą psychikę i humor.

Humor dziecka zależy także od substancji, jakie spożywa matka w czasie ciąży a także obydwoje rodzice już po porodzie - papierosy, alkohol itp..

Narażenie dziecka na dym tytoniowy podczas ciąży lub porodu może powodować zwiększenie rozdrażnienia i płaczu u dziecka. Dym powoduje zwiększenie ilości motyliny, która powoduje skurcze jelit. Natomiast picie alkoholu może uszkadzać mózg.

Niezależnie od przyczyny płaczu dziecka, należy uważam w tym czasie być z nim, starać się pomóc i wyeliminować powód płaczu. Pamiętajmy, że nie jesteśmy w stanie wszystkiemu zaradzić - oczywiście - ale już sama nasza obecność w tym czasie przy dziecku będzie na nie wpływać kojąco i uspokajająco. A czas dzieciństwa szybko minie i już niebawem będziemy mieli inne problemy a te będziemy wspominać z nostalgią. Pozdrawiam

Źródła:

Bell SM and Ainsworth MDS. 1972. Infant crying and maternal responsiveness. Child Development 43: 1171-1190.

Byrne J and Horowitz F. 1981. Rocking as a Soothing Intervention: The Influence of Direction and Type of Movement. Infant

Behavior and Development 4: 207-218.

Christensson K, Cabrera T, Christensson E, Uvnas-Moberg K and Winberg J. 1995. Separation distress call in the human neonate in the absence of maternal body contact. Acta Paediatrica 84: 468-473.

Corbeil M, Trehub SE, and Peretz I. 2015. Singing Delays the Onset of Infant Distress. Infancy. Epub ahead of print. DOI: 10.1111/infa.12114

Esposito G, Yoshiaa S, Ohnishi R, Tsuneoka Y, del Carmen Rostagno M, et al. 2013. Infant Calming Responses during Maternal Carrying in Humans and Mice. Current Biology epub ahead of print 10.1016/j.cub.2013.03.041.

Fouts HN, Lamb ME, and Hewlett BS. 2004. Infant crying in hunter-gatherer cultures. Behavioral and Brain Sciences 27(4): 462-463.

Gray L, Watt L, Blass EM. 2000. Skin-to-skin contact is analgesic in healthy newborns. Pediatrics 105(1).

Hunziker UA and Barr RG. 1986. Increased carrying reduces infant crying: a randomized controlled trial. Pediatrics. 77(5):641-8.

Kraemer GW, Moore CF, Newman TK, Barr CS, and Schneider ML. 2008. Moderate level fetal alcohol exposure and serotonin transporter gene promoter polymorphism affect neonatal temperament and limbic-hypothalamic-pituitary-adrenal axis regulation in monkeys. Biol Psychiatry. ;63(3):317-24.

Jenni OG. 2004. Sleep-wake processes play a key role in early infant crying. Behavioral and Brain Sciences 27(4): 464-465.

Konner M. 2005. Hunter-gatherer infancy and childhood: The !Kung and others. In: Hunter-gatherer childhoods: Evolutionary, developmental and cultural perpectives. BS Hewlett and ME Lamb (eds). New Brunswick: Transaction Publishers.

Mennella J. 2007. Breastfeeding and smoking: Short-term effects on infant feeding and sleep. Pediatrics 120 (3):497-502.

#płacz #zachowanie #niemowlę

Pobierz bezpłatny mini e-Book

"Ćwiczenia z myślenia"

Wszelkie prawa zastrzeżone na rzecz Elżbiety Szymańskiej @2016-2020

Sprzedawca:

Indywidualna praktyka lekarska Elżbieta Szymańska

ul. Rejtana 10/14

Bydgoszcz 85-001

NIP 8882743692