Szukaj

A Ty jak często czytasz dziecku?


"Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności i radykalne ograniczenie mediów wizualnych to najlepsza inwestycja w jego przyszłość" [Jim Trelease]

Ostatnio w zasadzie przypadkowo natrafiłam na zabawny filmik ze strony Read Aloud na FB i nasunęło mi się pytanie: ilu z nas - rodziców rzeczywiście codziennie czyta swoim dzieciom? Dotarłam do zestawienia CBOS na ten temat dostępnego TUTAJ.

Część osób pewnie nie zdaje sobie sprawy z tego jak bezduszne jest dla dziecka otoczenie zabawek, czy telewizora z bajkami, że nie wspomnę o tablecie. Wielu z nas wie nawet, że czytanie jest bezcenne, ale "nie mają na to czasu". Być może gdybyśmy w pełni zdawali sobie sprawę z ogromu korzyści płynących z czytania dziecku, jakoś potrafilibyśmy ten czas znaleźć.

A przecież udowodniono wieloma badaniami naukowymi i jest to bezsporne, że dziecko któremu czytamy czuje się kochane, czuje że poświęcamy mu uwagę, że jest dla nas ważne co wspiera jego rozwój psychiczny i poczucie własnej wartości.

Systematyczna interakcja pogłębia więź między rodzicem i dzieckiem. Także zdolności językowe rozwijają się: ubogacamy słownictwo, uczymy poprawnej wymowy, systematycznie poprawiamy koncentrację maluszka.

Poprzez różnorodność utworów rozwijamy wyobraźnię, uczymy samodzielnego, logicznego myślenia.

Poprzez poprawiające się możliwości koncentracji, zwiększamy prawdopodobieństwo lepszych wyników w szkole, dajemy podwaliny do umiejętności samodzielnego czytania i pisania oraz fakt, że będzie to dziecku przynosiło radość.

Przez treść czytanych książeczek rozwijamy wrażliwość moralną, umiejętność odróżniania dobra od zła. Czytające dziecko spędza mniej czasu przed monitorem komputera. Badania wykazują, że rzadziej ulega demoralizacji, jest mniej agresywne. Za to rozwija poczucie humoru, jest świetną rozrywką i kształtuje pozytywne cechy osobowości.

W 2001 roku fundacja ABC XXI rozpoczęła kampanię "Cała Polska czyta dzieciom". Od tego czasu intensywność wdzierania się nowoczesnych technologii w grafik codzienny bobasa tylko gwałtownie rośnie. Dlatego pamiętajmy, aby temu zapobiegać na co dzień i przypominajmy innym.

Korzyści zmieniają się w zależności od wieku beneficjenta.

„Czytanie niemowlęciu stymuluje jego umysł i buduje skojarzenie czytania z przyjemnością, czytanie na głos kilkulatkowi pozwala mu zrozumieć siebie i świat, wspólne czytanie z nastolatkiem pozwala zachować lub odbudować więź i pomaga mu w pokonaniu wielu problemów wieku dorastania. Także dzieci niepełnosprawne dzięki głośnemu czytaniu znacznie lepiej się rozwijają" - znajdziemy na stronie www.CałaPolskaCzytaDzieciom.pl. Tym bardziej, że w dzisiejszym świecie jest to ułatwione do maximum.

Strony www.calapolskaczytadzieciom.pl czy www.rodzinneczytanie.pl zawierają wspaniałe materiały informacyjne, rady i wskazówki. Jest tam między innymi do pobrania tzw. "Pierwsza książka mojego dziecka" bardzo fajna uważam pomoc i przewodnik dla rodziców - dostępna w różnych formatach TUTAJ w pdf, audiobooki dla dzieci TUTAJ, ale o wiele większy wybór na stronie www.audioteka.pl. Ciekawa, choć mało rozbudowana jeszcze jest też stronka: Internetowego uniwersytetu mądrego wychowania z działami dla rodziców, nauczycieli, edukatorów, a także z różnicowaniem na tematykę np.. filozofia, etyka, pedagogika, zdrowie, psychologia, antropologia. Jest też, nie wiem czy się spotkaliście - Radio Bajka - program audycji radiowych dostępny na stronie: www.radiobajka.pl.

Ciekawy artykuł na ten temat znalazłam też na stronie Stowarzyszenia Edukacji w Rodzinie. Są tam zebrane ciekawe wskazówki odnośnie czytania. Zwrócono uwagę, aby utrzymywać z dzieckiem kontakt wzrokowy, przeczytać wcześniej prezentowany tekst i nauczyć się go…czytać na głos. W trakcie pozwól dzieciom się poruszać, kręcić, zadawać pytania, a na koniec zostaw książeczkę, aby sobie obejrzało na spokojnie. Wszystko w miłej ciepłej atmosferze.

Uważam, że przyzwyczajanie dziecka do przedmiotu jakim jest książka też jest ważne, dlatego nie zabierajmy dzieciom małych książeczek tekturowych, czy miękkich kąpielowych, czy szeleszczących. Oprócz tego wykształci się też lepiej ruchowo.

Wszystko to zachęci dziecko do spędzania czasu z książką.

#mózg #aktywność

Pobierz bezpłatny mini e-Book

"Ćwiczenia z myślenia"

Wszelkie prawa zastrzeżone na rzecz Elżbiety Szymańskiej @2016-2020

Sprzedawca:

Indywidualna praktyka lekarska Elżbieta Szymańska

ul. Rejtana 10/14

Bydgoszcz 85-001

NIP 8882743692