Szukaj

Jak wspierać pierwsze emocje?


Stabilna relacja rodziców oparta na miłości daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, pewności siebie, wspiera je. Uczy małe dzieci jak zawierać przyjaźnie, manifestować swoje emocje, radzić sobie z wyzwaniami. Silne, kochające się związki pomagają dziecku rozwijać zaufanie, empatię, współczucie, a także rozróżniać dobro od zła. Już od urodzenia dzieci uczą się tego kim są po tym jak są traktowane. Poprzez codzienne interakcje, rodzice, opiekunowie pozostawiają dziecku informację: Jesteś mądra. Szybko rozwiązujesz problemy. Jesteś kochana. Rozweselasz mnie. Lubię spędzać z tobą czas. Takie przesłania kształtują osobowość maluszka. Prosty przykład: kiedy bawimy się z dzieckiem w a-kuku. Czasami widać, że śmiech maluszka jest tak gwałtowny, tak mocny, widać że się stara. Kiedy chcemy zakończyć zabawę - protestuje, fika, chce więcej, więc bawimy się dalej, aż się zmęczy, znudzi. Czego dziecko się przez to uczy? Po pierwsze, że umie się z nami skomunikować, że dobrze sygnalizuje swoją potrzebę. Po drugie, że jego potrzeby są dla nas ważne i przez to ono samo jest dla nas ważne. To jest bezcenne.

Co możemy jeszcze zrobić?

1. Zapewnijmy dziecku odpowiedzialną opiekę.

Przy czym słowo odpowiedzialna ma tu znaczyć - odpowiadającą na potrzeby maluszka. Na przykład gdy 9 miesięczne dziecko koniecznie chce wziąć do rączki łyżeczkę podczas karmienia, dajmy mu łyżeczkę - zabawkę - miękką, aby sobie nie zrobiło krzywdy, a sami możemy kontynuować karmienie. I to jest właśnie odpowiedź na potrzebę dziecka - poświęcasz czas, żeby zastanowić się czego dziecko oczekuje i wymyślasz sposób aby zaspokoić tę potrzebę.

2. Poznaj swoje dziecko.

Co lubi, a czego nie? Które zabawki są ulubione? Jaki plan dnia najlepiej dziecku odpowiada? Jak lubi spędzać czas?

3. Zbuduj otwartą relację z opiekunem dziecka.

Rozmawiaj, mów o osobowości dziecka, o upodobaniach, co je uspokaja, a co denerwuje. Podziel się swoimi obserwacjami nt. planu dnia dziecka. Takie rozmowy pomagają obu stronom lepiej zaangażować się w tę opiekę, opiekun czuje się doceniony i wspierany.

4. Wspieraj rozwój umiejętności.

Dzieci uczą się najlepiej przez zabawę, poznawanie, podążanie za swoją ciekawością. Rozwijają nowe umiejętności kiedy zapewnimy im wystarczającą pomoc aby mogły stawić czoła zadaniu bez niepotrzebnej frustracji. Na przykład jeśli 5 miesięczne dziecko próbuje się przewrócić na brzuszek czy plecy, możemy przytrzymać zabawkę z jego boku tak, aby podczas sięgania dziecko mogło się obrócić.

5. Chwal odkrycia dziecka.

Np.. Odkryłaś chustkę i widzisz moją twarz? Super!

6. Wspieraj dziecko w jego aktualnych zajęciach i umiejętnościach.

Jeśli np.. Buduje z klocków i udało się ustawić dwa, to dołóż trzeci i czwarty do jej wieży.

7. Bądź czuła i opiekuńcza.

Głaskanie, tulenie, śpiewanie, mówienie do dziecka sprawia, że czuje się ono wyjątkowe i kochane. Podobno łatwiej okazywać czułość kiedy dziecko jest malutkie i słodziutkie i grzeczniutkie. Jest to jednak bardzo ważne, żeby tulić i troszczyć się także o dzieci kiedy są drażliwe, płaczące, marudne, czy kiedy mają kolkę. Kiedy jesteś z dzieckiem także kiedy jest niegrzeczne, ono uczy się, że jest kochane za to że jest, bez względu na okoliczności.

8. Nie żałuj całusów i uścisków.

Daj dziecku znać na każdym kroku jak bardzo jest kochane.

9. Bądź cierpliwa

...w czasie marudzenia, czy płaczu. Kolki, i tego typu niedogodności są niestety częścią życia maluszka i wtedy też chce ono być z tobą. Kiedy je wspierasz także w tym trudnym czasie, ono dowiaduje się że może ci ufać i polegać na tobie. Kształtuje to poczucie bezpieczeństwa i stopniowo będą uczyć się jak się potem uspokajać w złości, czy stresie.

10. Pomóż dziecku czuć się zabezpieczonym poprzez odpowiadanie na jego potrzeby

...oraz na płacz, podnosząc dziecko gdy ono unosi rączki do góry. Będzie się czuło bezpieczniej, jeśli będziemy okazywać dużo tkliwości a plan dnia będzie przewidywalny. Kochając i troszcząc się pokazujesz, że zawsze będziesz dla dziecka i że może na tobie polegać. Buduje to pewność siebie.

11. Bądź dla bobasa bezpieczną przystanią.

Kiedy będzie uczyło się czworakować będzie chciało wiedzieć, że zawsze może do ciebie wrócić i cały czas czekasz. Wspieraj w dalszym poznawaniu świata.

12. Ustal rutynę planu dnia dla dziecka.

To jest nieocenione. Dziecko wie czego się spodziewać. Na przykład codzienna kąpiel o określonej godzinie, potem jedzonko i spanie.

13. Ustal z opiekunem

...jak mówicie na mamę, tatę, babcię czy dziadka, a jak nazywacie przedmioty (butelka, mleczko, kocyk).

14. Wybierz książki i muzykę

...które ci odpowiadają, a które systematycznie włączysz w plan dnia dziecka - przed snem, podczas kąpieli czy podczas jazdy samochodem.

Źródło: "How to have a smarter baby" Ludington-Hoe

#zachowanie #rozwój #niemowlę #emocje #dziecko

Pobierz bezpłatny mini e-Book

"Ćwiczenia z myślenia"

Wszelkie prawa zastrzeżone na rzecz Elżbiety Szymańskiej @2016-2020

Sprzedawca:

Indywidualna praktyka lekarska Elżbieta Szymańska

ul. Rejtana 10/14

Bydgoszcz 85-001

NIP 8882743692