Szukaj

Leżenie na brzuszku


Czas spędzony na brzuszku jest dla dziecka bezcenny.

Zauważono, że u dzieci które nie lubią leżeć w tej pozycji, częściej stwierdza się zaburzenia w rozwoju ruchowym. Doświadczenie płynące z leżenia na brzuszku uczy dziecko unościć się, obracać, przekręcać, siadać, raczkować i wreszcie podciągać do wstawania.

Z uwagi na to, że większość czasu po urodzeniu dziecko spędza leżąc na plecach, tak więc do pozycji na brzuszku nie jest przyzwyczajone. Trudno leżeć na brzuszku, gdy jeszcze główkę z trudem się unosi i mało co widzi. Maluszek może się czuć opuszczony i przestraszony.

Kiedy jest najlepszy moment żeby przyzwyczajać maluszka do tej pozycji?

Przed ułożeniem dziecka na brzuszku upewnij się że nie jest głodne lub zmęczone. Z drugiej strony nie może być zaraz po jedzeniu, aby uniknąć ulewania i refluksu. Jeśli zaczyna marudzić, najlepiej spróbować czymś zainteresować - np. ulubioną zabawką, i dużo mówić do dziecka. Leżenie można urozmaicić zabawą w akuku, różnymi szeleszczącymi lub grzechoczącymi zabawkami, lusterkiem dziecięcym, które dzieciaki uwielbiają, a także masażem. Jeśli to nie pomaga to należy przerwać i podnieść maluszka. Z czasem dziecko się przyzwyczai i chętniej będzie się bawić w tej pozycji. Kiedy nauczy się obracać, będzie już mogło sobie wybrać jak woli leżeć. Najczęściej dziecko potrzebuje bliskiej obecności opiekuna żeby dłużej poleżeć i się pobawić.

Możnaby pomyśleć że to męczące siedzieć cały czas przy dziecku, ale ten czas szybko mija i dziecko zaczyna samo siedzieć, także nie zauważymy kiedy ten czas minie. Dlatego postarajmy się poświęcać dziecku jak najwięcej czasu.

#niemowlę #zdrowie #rozwójfizyczny #nabrzuszku #ćwiczenianiemowląt #ćwiczenia #noworodek #aktywność

Pobierz bezpłatny mini e-Book

"Ćwiczenia z myślenia"

Wszelkie prawa zastrzeżone na rzecz Elżbiety Szymańskiej @2016-2020

Sprzedawca:

Indywidualna praktyka lekarska Elżbieta Szymańska

ul. Rejtana 10/14

Bydgoszcz 85-001

NIP 8882743692