Szukaj

Wpływ lustra na niemowlę i małe dziecko


Kilka dni temu usłyszałam coś tak dla mnie dziwnego, że w pierwszej chwili zaczęłam się śmiać. W drugiej też. A mianowicie - ktoś powiedział, że ,,dziecku nie można pokazywać lustra" i że ,,kiedyś to było nie do pomyślenia". Dosyć się zdziwiłam jako osoba, która modyfikuje swoje metody wychowawcze w oparciu o dowody naukowe. Pomyślałam, że zrobię mały research w tym temacie.

Najpierw wspomnę o nienaukowych opiniach na temat dzieci i luster. Zbiór absurdów:

  1. Dziecko może dostać zeza lub innych problemów z oczami - jako lekarz powiem, że nie jest to prawdą

  2. Od powierzchni lustra odbijają się promienie które uszkadzają mózg dziecka

  3. Pokazywanie lustra przed 4 miesiącem życia grozi także …zamiłowaniem do kłamstwa już wieku lat 3

  4. Inna teoria mówi, że dzieci przychodzą na świat jako dorosłe duchy, które zbierają doświadczenia na ziemi. Lustro natomiast przeszkadza im w dowiadywaniu się ich celu bycia na ziemi oraz właściwego przeznaczenia, sprawiają, że dzieci stają się zagubione. Lustro w jakiś sposób wymazuje z ,,pamięci" dziecka ten cel jego istnienia

  5. Obraz przed lustrem jest dla dziecka zbyt pobudzający, daje zbyt wiele bodźców i dziecko nie potrafi sobie z nimi poradzić

  6. Pod wpływem lustra dziecko może też podobno zacząć się jąkać

Powyższe wytłumaczenia pochodzą z wpisów internetowych ostatnich lat. Nie mogłam uwierzyć, że ktokolwiek rzeczywiście tak uważa i to w 21wieku. Czasem pewnie są naciski w rodzinie - bo ktoś o tym kiedyś od kogoś słyszał i na wszelki wypadek nie pokazywał lustra.

Poniżej przedstawię naukowo dowiedzione korzyści wynikające z wczesnego kontaktu dziecka z lustrem. A jest ich wiele.

1. Lustro uczy aby dziecko skupiało się na jednej czynności coraz dłużej, rozwija tę umiejętność. Dziecko śledzi obrazy i obserwuje mimikę twarzy swojej i towarzysza zabawy co dodatkowo pomaga pogłębiać więź między nimi

2. Dziecko może przed lustrem poznawać swoją fizyczność a z czasem zda sobie sprawę z bycia odrębną jednostką. W słynnym badaniu z 1979 roku Lewis i Brooks- Gunn poprosili matki dzieci w różnym wieku, aby nartsowały swoim maluchom kropki na nosie i obserwowano czy dziecko złapie się za nos co miałoby być oznaką samoświadomości czy dotknie jedynie lustra. Prawie żadne dziecko w wieku 9-15 miesięcy nie złapało się za nos. W grupie 15-24 miesiecy 24% łapało za nos a w grupie 18-24 miesiąca już 88% dzieci. W innych jednak źródłach są doniesienia że dzieci zdają sobie sprawę z własnej odrębności już około 10 miesiąca życia.

3. Przed lustrem niemowlę kształtuje swoją ciekawość świata co wspomaga w dziecku umiejętność i chęć uczenia się

4. Dowiedziono, że lustro pomaga w nauce mówienia, a także w korekcji wad wymowy przy ćwiczeniach logopedycznych

5. Pewien sławny profesor - V.S. Ramachandran - pisał o nieocenionej pomocy lustra również w rehabilitacji ruchowej i społecznej np. po udarach, w bólach fantomowych i wielu innych.

Od wielu lat opisywane są korzyści płynące z zabawy dziecka z lustrem. W 21 wieku można już schować wszystkie przesądy między bajki i pozwolić dziecku na jak najlepszy rozwój. Pamiętajmy, że to co przeoczymy w pierwszych dwóch, trzech latach życia jest już później dla dziecka nie do odrobienia. Tak wiele zależy od nas - rodziców.

#lustro #rozwój #mózg #zachowanie #samoświadomość

Pobierz bezpłatny mini e-Book

"Ćwiczenia z myślenia"

Wszelkie prawa zastrzeżone na rzecz Elżbiety Szymańskiej @2016-2020

Sprzedawca:

Indywidualna praktyka lekarska Elżbieta Szymańska

ul. Rejtana 10/14

Bydgoszcz 85-001

NIP 8882743692