Szukaj

Wybrane zabawki sensoryczne


Witam serdecznie.

W niniejszym inauguracyjnym poście chciałabym poruszyć temat zabawek edukacyjnych. Dziś modny jest termin: zabawki sensoryczne. O co dokładnie chodzi?

Otóż: "Integracja sensoryczna to zdolność dziecka do odczuwania, rozumienia i organizowania informacji dostarczanych przez zmysły z otoczenia oraz z własnego organizmu. Mówiąc w skrócie, integracja sensoryczna pozwala segregować, porządkować i składać razem pojedyncze bodźce w pełne funkcje mózgu. Gdy funkcje te są zrównoważone, motoryka ciała łatwo dostosowuje się do otoczenia, umysł łatwo przyswaja informacje, a „dobre” zachowanie pojawia się w sposób naturalny. Integracja sensoryczna wpływa także na rozwój dziecka, zdolność do nauki i samoocenę".

Zatem chcemy dziecku dostarczyć różnych bodźców w bezpiecznym otoczeniu tak, aby nabywało doświadczenie, a przy tym nie bało się świata. Wszystko w umiarze oczywiście. Na rynku są dostępne przeróżne zabawki tego typu.

Rozwój dziecka w różnych aspektach jest ze sobą ściśle powiązany, dosłownie wszystko wpływa na wszystko inne. Dlatego tak ważne jest, aby nic nie przeoczyć w tym czasie, który dla dziecka jest bezcenny i nie do nadrobienia.

Dla dzieci w różnym wieku będą oczywiście zupełnie inne. Jednak moim zdaniem niektóre zabawki zasługują na szczególne wyróżnienie. Jestem teraz na etapie dziewiątego miesiąca życia, także z własnego doświadczenia opowiem troszkę o tym właśnie czasie.

Kostka edukacyjna

Kostka z twarzami dzieci

​Kostka atrakcyjna wizualnie, różne faktury materiału, element grzechoczący, szeleści. Twarze przedstawiają różne miny, które mają za zadanie uczyć oglądacza empatii.

Kostka ze wzorami kontrastującymi

Ściany tworzą specjalne wzory wybrane dla jak najlepszego rozwoju mózgu niemowlaka. W środku dzwoneczki, które zachecają do zabawy

Puzzle piankowe małe

Ja mam puzle firmy Ludi - można dać dziecku osobny puzel, można rozłożyć w płaszczyznę, lub złożyć sześcian lub pojemnik na zabawki. Różne faktury, kolory, kształty zwierząt a do tego miękkie w razie uderzenia np.w głowę i masujące dziąsełka. Dla mnie super. Duże puzzle też mamy ale Mała nie raczkuje i są jakoś tak mało poręczne.

Lusterko

Mam małe okrągłe lusterko wykonane z plexiglass będące częścią maty edukacyjnej - chyba z Biedronki Lamaze. Ma z tyłu rzep. Mała jest nim ciągle zainteresowana. Lubi oglądać swoje odbicie, uśmiecha się i "przemawia". Świetne

W temacie lusterka jest jeszcze cały jeden post pt. ,,Wpływ lustra na niemowlę" - polecam przeczytanie :)

Instrumenty

Aktualnie mamy marakasy i mały tamburynek. Michalinka potrafi się nimi długo bawić. Fajne byłyby też np. jantary. Ich dźwięk nie jest drażniący także bez problemu. Jak będzie nieco starsza, to myślałam żeby Jej kupić inne małe instrumenty, może mikrofon akustyczny.

Szczoteczka do zębów z grzechotką

Skoro dziecko i tak wszystko wkłada do buzi...to czemu ma nie przeczyścić ząbków przy okazji? Przyzwyczai się też do dotyku szczoteczki a grzechotka w trzonku gwarantuje utrzymanie zainteresowania.

Książeczka miękka

Książeczek miękkich dla niemowląt mamy kilka. Jednak jedna jest absolutnym ulubieńcem maluszka - szeleści bardzo każda ze stron, jest kolorowa i mięciutka. Niezmiennie w top 5 najczęściej używanych zabawek. Pomaga zachęcić do leżenia na brzuszku.

Książeczka do pływania

Od niedawna zainteresowała się także książeczką do pływania - jest bardzo kolorowa, w środku chyba gąbka, a na zewnątrzjakby cerata. Baaardzo ją lubi. Mamy w kilku kolorach i fascynacja gwarantowana.

Pudełka (takie sześciany matrioszki)

Zawsze ciekawe - już od kilku miesięcy codziennie. Trochę gryzie ścianki oczywiśie, ale już coraz lepiej potrafi je przestawiać, a nie tylko burzyć. Bardzo ciekawa zabawka. Można ustawiać dziecku w różne piramidy i zawsze jest to dla niego interesujące.

Piłki

​Michalinka ma osiem miesięcy i trochę można z Nią pokulać piłkę pluszową, czy taką przezroczystą z drobinkami pływającymi w środku. Świetne piłki są jeszcze takie z wypustkami na powierzchni i tzw. o-ball - siatkowane, aby dziecko mogło chwycić rączką łatwiej - jednak tyh nie miałam i nie testowałam. Myślę jednak że mogą się sprawdzić. Piłki z pewnością pomagają we wszechstronnym rozwoju nie tylko zmysłowym, ale też fizycznym.

Szczeniaczek uczniaczek

Dowiedziałam się o tej zabawce od pewnej Anglistki - za co jestem bardzo wdzięczna. Mamy wersję dwujęzyczną szczeniaczka uczniaczka, jednak wiem, że z innych firm też są maskotki dwujęzyczne - a o to chodziło. Jest to zabawka dedykowana dzieciom powyżej 6 miesiąca życia i jest to uzasadnione. Mała cieszy się gdy słyszy głos z wnętrza misia gdy uda Jej się nacisnąć stopę czy rączkę. Miś bardzo sympatyczny i fajne urozmaicenie. Dziecko może zapoznać się z innym językiem, co pomaga w nauce w przyszłości.Od znajomych słyszałam ostatnio, że dzieci szybko uczą się tych słów, które wymawia miś - także są korzyści.

#zmysły #rozwój #dziecko #aktywność

Pobierz bezpłatny mini e-Book

"Ćwiczenia z myślenia"

Wszelkie prawa zastrzeżone na rzecz Elżbiety Szymańskiej @2016-2020

Sprzedawca:

Indywidualna praktyka lekarska Elżbieta Szymańska

ul. Rejtana 10/14

Bydgoszcz 85-001

NIP 8882743692