Szukaj

Rozwijanie umiejętności matematycznych


Zdolności matematyczne są jedynie częścią wielkiej sieci umiejętności, które dziecko rozwija w pierwszych latach życia. Są to umiejętności językowe, fizyczne i społeczne. Wszystkie te obszary zdolności są od siebie zależne i wpływają na pozostałe.

Dzieci używają podstawowych wiadomości matematycznych w codziennych aktywnościach i zabawach. Nie chodzi tu o używanie kalkulatora. Większość dzieci zrozumie na czym polega dodawanie i odejmowanie dzięki zabawom oraz codziennie wykonywanym czynnościom.

Jakie umiejętności matematyczne są potrzebne dziecku od początku szkoły?

 1. Rozumienie kształtów, wzorów, rozmiarów

 2. Umiejętność liczenia na głos

 3. Rozpoznawanie cyfr i liczb

 4. Łączenie i porównywanie w grupach

 5. Porównywanie ilości przedmiotów niepoliczalnych np.. Płynów

W nauce tych podstawowych umiejętności matematycznych pomoże naturalna ciekawość świata i wspólna zabawa. Większość poniższych wskazówek jest dla starszych dzieci - 2-3 latków. Maluszkom jednak też możemy śpiewać, powtarzać, pokazywać.

Jak możemy uczyć dziecko matematyki?

 1. Zabawa z sorterami kształtów - należy oglądać i bawić się klockami w różnych kształtach, liczyć ich krawędzie i określać kolory

 2. Liczenie i sortowanie - pomóż dziecku liczyć różne przedmioty, zabawki, segregować ze względu na kształt, kolor, czy przeznaczenie

 3. Trzylatka można zacząć uczyć adresu domu oraz numeru telefonu, przy okazji pokazując, że każdy dom ma swój numer

 4. Porównywanie rozmiarów różnych przedmiotów, oraz porównywanie wysokości dziecka do np.. Mebli, zwierząt czy budynków.

 5. Wspólne gotowanie - nawet małe dzieci potrafią mieszać, wsypywać i przelewać składniki. W ten sposób niemal naturalnie uczą się na czym polega dodawanie, odejmowanie.

 6. Zobrazuj czas. Możesz użyć stopera, albo lepiej klepsydry aby zmierzyć krótkie czynności. Kształtuje się w ten sposób poczucie czasu. Dziecko dostrzeże co to jest czas a także, że niektóre czynności zajmują więcej czasu a inne mniej.

 7. Spacery są świetną okazją aby dziecko się uczyło. Może np.. Porównywać (np.. Który kamień jest większy?), zauważać podobieństwa i różnice, łączyć w zbiory, kategorie - np.. Czerwone liście, oceniać różne przedmioty. My za to możemy opowiadać o kształtach, liczyć na głos np.. Budynki, schody, oceniać odległość.

 8. Wskazujmy na różne kolory i kształty które zauważymy w ciągu dnia.

 9. Śpiewaj rymowane piosenki, czytaj rymowane wiersze- powtarzane często lub śpiewaj różne.

 10. Użyj kalendarza aby opowiadać o dacie dzisiejszej. Pokazuj, jak wygląda plan na miesiąc, jak to wygląda w kalendarzu. Kalendarz uczy liczenia, kolejności, wzorów występowania. Rozmawiaj z dzieckiem o porach roku, o tym co możecie robić gdy jest zimno lub ciepło.

 11. Zabawa klockami drewnianymi pozwoli dokładnie poznać te kształty, zależności pomiędzy nimi.

 12. Dziecko może pomóc segregować ubrania do prania ze względu na kolory, albo oddzielić skarpety, czy bluzki.

 13. Gdy dziecko wybierze strój na dany dzień możemy opowiedzieć o jego kolorach, o wzorach na tkaninie itp..

 14. Przygotuj kilka pasów bibuły (3-5) o różnej długości - pokaż dziecku czym różni się długi od krótkiego - zapoznaj dziecko ze znaczeniami tych słów.

Oczywiście to tylko niektóre z niezliczonej ilości sposobów. Chciałam w ten sposób nakreślić kierunek tych działań. Jest to z pewnością zajęcie długotrwałe i żmudne. Powodzenia.

Źródła:

Bowman, B. T., Donovan, M. S., & Burns, M. S., (Eds.). (2001). Eager to learn: Educating our preschoolers. Washington, DC: National Academy of Sciences.

Diezmann, C., & Yelland, N. J. (2000). Developing mathematical literacy in the early childhood years. In Yelland, N. J. (Ed.), Promoting meaningful learning: Innovations in educating early childhood professionals. (pp.47-58). Washington, DC: National Association for the Education of Young Children.

Fromboluti, C. S., & Rinck, N. (1999 June). Early childhood: Where learning begins.

U.S. Department of Education, Office of Educational Research and Improvement,

National Institute on Early Childhood Development and Education. Retrieved on September 22, 2008 from http://www.kidsource.com/education/math/whatis.html

<http://www.zerotothree.org/child-development/early-development/supporting-early-math-skills.html#what>

#mózg #matematyka #intelektualny #rozwój

Pobierz bezpłatny mini e-Book

"Ćwiczenia z myślenia"

Wszelkie prawa zastrzeżone na rzecz Elżbiety Szymańskiej @2016-2020

Sprzedawca:

Indywidualna praktyka lekarska Elżbieta Szymańska

ul. Rejtana 10/14

Bydgoszcz 85-001

NIP 8882743692