Szukaj

Ćwiczenia dla noworodków i niemowląt


Noworodek ma niewielką kontrolę nad ruchami własnych mięśni, jednak podoba mu się uczucie zginających się i prostujących, obracających rączek i nóżek. Dlatego już po ukończeniu pierwszego miesiąca życia możemy rozpocząć pierwsze ćwiczenia z naszym maluszkiem. Naukowcy wskazują, że dzieci powinny wykonywać ćwiczenia fizyczne minimum 60 minut dziennie i to od najmłodszych dni życia. Warto zaszczepić w dziecku przyzwyczajenie i chęć do codziennych ćwiczeń i ruchu. Oto kilka wskazówek jak się zabrać do tego tematu.

Ćwiczenia dla niemowląt w wieku 1-6 miesięcy:

,,Latanie''

W trakcie zabawy i w tej właśnie formie można symulować latanie dziecka, pamiętając jednak, aby solidnie je trzymać i zabezpieczyć na wypadek gwałtownych ruchów.

Wspólny taniec

Dzieci uwielbiają bliskość z rodzicem. Postaraj się jak najczęściej tańczyć z przytulonym bobaskiem w rytm muzyki - oczywiście najlepiej klasycznej, ale każdy gatunek muzyczny jest tu wskazany. Najważniejsza jest bliskość, poczucie bezpieczeństwa, a wówczas dziecko rozluźnia się i ćwiczy mięśnie grzbietu i utrzymanie główki, a z czasem bardziej zaawansowane ruchy.

Turlanie się

Dziecko początkowo nie wie jak można zmieniać pozycie ciała, nie ma też na to siły. Dlatego możemy nieco wspomagać dziecko delikatnie i powoli obracając dziecko z pleców na brzuszek i odwrotnie, pamiętając, aby rączki czy paluszki nie były gdzieś zagięte, aby nie sprawić przy tym dziecku bólu. Z czasem dziecko przejmie naszą technologię, a i mięśnie będą wystarczająco silne aby temu sprostać.

Chwyt za rączki

Połóż dziecko na plecach na dość twardej powierzchni. Opleć dłoń maluszka wokół swojego palca wskazującego i przytrzymaj nieco paluszki, aby przylegały

Pociągnij nieco za rączki w swoją stronę, jednak w żadnym wypadku nie wolno unosić dziecka za rączki ku górze. Może to spowodować uszkodzenie w stawach maluszka

Powtórz to ćwiczenie pięć razy

Skrzyżowanie rąk

Trzymaj rączki dziecka w sposób jak w poprzednim ćwiczeniu.

Rozłóż rączki na boki, następnie skrzyżuj na klatce piersiowej i ponownie rozłóż na boki.

Jako urozmaicenie możesz unosić rączki ku górze i rozkładać ponownie na boki

Rowerek

Połóż dziecko na plecach. Chwyć za stopę dziecka i lekko odpychaj w kierunku brzuszka, jednocześnie pociągając drugą nóżkę i tak na przemian

Alternatywnie można robić po trzy powtórzenia na każdej nóżce

Po zakończeniu ćwiczenia pozwól dziecku swobodnie się poruszać

Leżenie na brzuszku

Połóż dziecko na brzuszku i staraj się zabawiać, aby jak najdłużej wytrzymało w tej pozycji. Początkowo dziecko nie będzie chciało zbyt długo leżeć, jednak z czasem się przyzwyczai

Łokieć do kolanka

Ćwiczenie wykonujemy w rytmie do czterech. Chwyć przeciwstronny łokieć i kolano dziecka i delikatnie je zbliż do siebie

Następnie zbliż je mocniej tak aby się zetknęły, ale tylko pod warunkiem, że dziecko jest spokojne

Następnie stopniowo oddalaj je od siebie do wyprostu obu kończyn

Powtórz trzy razy z każdej strony

Ćwiczenia dla niemowląt w wieku 6-12 miesięcy:

Podciąganie do siadu

Chwyć dziecko za przedramiona ( Nie za same dłonie! ) i delikatnie, powoli pociągnij dziecko do pozycji siedzącej

Następnie delikatnie i powoli znów pomóż położyć się dziecku

Powtórz 4 razy

Stopka do ucha

Połóż dziecko na plecach. Chwyć prawą stopę dziecka i delikatnie poprowadź paluszki stopy w kierunku lewego uszka, a następnie odprowadź do wyprostu i odłóż. Kolej na drugą stopę. Powtórz 3 -5 razy ćwiczenie po każdej stronie.

Zabawy z piłką

Pozwól aby dziecko chwytało, kulało piłki różnych wielkości. Zachęcaj je do tego wspólną zabawą.

Bieganie w powietrzu

Chwyć dziecko pod pachami i delikatnie pozwól dotknąć stopami do podłogi. Jeśli będzie przebierało nóżkami, przejdź się z nim, jakby samo chodziło, biegało w powietrzu, dotykając lekko stopami do podłoża, co da dziecku ogromną satysfakcję.

Ćwiczenia dla dzieci w wieku 1-2 lata:

Skłony w siadzie

Dziecko siada z nogami wyprostowanymi. Należy wykonywać skłon w kierunku palców stóp i wytrzymać 2-3 sekundy, a następnie wyprostować się. Możesz wykonywać ćwiczenie wraz z dzieckiem, siedząc po przeciwnej stronie. Ćwiczenie powtórzyć 5 razy.

Uniesienie bioder

Dziecko leży na plecach na dość twardym podłożu. Nogi zgina w kolankach w pionie, kolanka ku górze. Pomórz dziecku unieść bioderka i kilka sekund utrzymać je w górze. Wykonaj kilka powtórzeń.

Kiedy dziecko już umie chodzić, zachęcajmy do jak najczęstszego spacerowania. Możemy urozmaicać nasze spacery poprzez wycieczki do zoo, muzeów, czy oceanarium. Można chodzić na place zabaw, zbierać kasztany, czy szyszki w lesie. Zamiast przejazdu samochodem, przejść pieszo do parku. Większa dawka ruchu na świeżym powietrzu będzie dobra dla was obojga.

Ponadto, kiedy dziecko potrafi się już samodzielnie poruszać, świetnymi ćwiczeniami fizycznymi mogą być także: jazda rowerkiem -np.. biegowym, a potem normalnym, jazda na sankach z dorosłym, puszczanie latawca, zabawa w chowanego, ganianego, skoki żabki, zabawy z piłką, ze skakanką, w klasy czy taniec. Coraz częściej starsze dzieci jeżdżą też konno pod okiemspecjalistów oczywiście. Przykładów nie da się zliczyć, ogranicza je jedynie wyobraźnia rodzica i dziecka. A ruch to zdrowie i świetny start w życie dla dziecka.

#ruch #ćwiczenia #ćwiczenianiemowląt #leżenienabrzuszku #rowerek #rozwójfizyczny #aktywność

Pobierz bezpłatny mini e-Book

"Ćwiczenia z myślenia"

Wszelkie prawa zastrzeżone na rzecz Elżbiety Szymańskiej @2016-2020

Sprzedawca:

Indywidualna praktyka lekarska Elżbieta Szymańska

ul. Rejtana 10/14

Bydgoszcz 85-001

NIP 8882743692