Szukaj

Muzyka kształtuje mózg maluszka


Naukowcy uważają, że słuchanie muzyki tworzy nowe drogi w mózgu

Muzyka ma ogromny wpływ na nasze emocje. Rodzic doskonale wie, że delikatną kołysanką uspokoi i wyciszy dziecko. Podobnie muzyka ma ogromny wpływ na nas.

Dziecko rodzi się z milionami komórek mózgu, które głównie w pierwszych latach życia tworzą połączenia z innymi komórkami mózgu, a te połączenia, które są wykorzystywane regularnie stają się silniejsze i bardziej sprawne. Właśnie dlatego dzieci które słuchają muzyki, mają silne połączenia muzyko-zależne. Wpływa to i rozwija wyobraźnię przestrzenną, przynajmniej krótkotrwale - co zostało udowodnione naukowo. Przyjmuje się, że nauka gry na instrumencie natomiast potrafi utrwalić te umiejętności.

Czy muzyka czyni nas bystrzejszymi?

Niezupełnie. W badaniach udowodniono, że po wysłuchaniu fragmentu utworu muzyki poważnej, pacjenci umieli szybciej wykonać zadania wymagające wyobraźni przestrzennej - np.. układanie puzzli. Dzieje się tak dlatego, że drogi odpowiedzialne za słuchanie muzyki poważnej są zbieżne z drogami odpowiedzialnymi za myślenie przestrzenne. Słuchając muzyki klasycznej ,,przecieramy" więc ten szlak i jako uruchomiony, szybciej rozwiązuje zadanie puzzlowe. Często używając tego szlaku sprawiamy, że staje się sprawniejszy i szybciej można z niego skorzystać.

Taki efekt trwa jednak krótko - do około 1 godziny po zakończeniu słuchania utworu. Jednak dzięki nauce gry na instrumencie można przedłużyć czas trwania tych umiejętności. Dowiedziono, że dzieci, które uczyły się od pół roku gry na pianinie, rozwiązywały zagadki wymagające myślenia przestrzennego o 30% lepiej niż ich rówieśnicy, którzy się nie uczyli grać.

Dlaczego tak się dzieje?

Naukowcy uważają, że nauka gry na instrumencie tworzy nowe ścieżki w mózgu.

Muzyka klasyczna wyróżnia się skomplikowaną strukturą, którą już nawet dzieci poniżej 3 miesiąca życia są w stanie odróżnić od innych gatunków. Właśnie ta specyficzna struktura tworzy w mózgu te drogi odpowiedzialne za myślenie przestrzenne. Inne gatunki nie mają tego efektu, choć również warto ich słuchać. Wspomagają tworzenie muzyko-zależnej drogi, poprawiają nastrój, co wpływa na ułatwienie nauki.

Co można zrobić?

Rodzice i opiekunowie mogą zaszczepić w maluszku zamiłowanie do muzyki, a przy okazji wpłynąć na jego umiejętności myślenia przestrzennego.

  1. Graj dziecku. Zapoznaj z różnymi stylami muzycznymi i różnymi utworami a także instrumentami, aby dostrzegło różnorodność dźwięku. Ważne aby były niezbyt głośne - dziecko ma bardzo wrażliwy słuch.

  2. Śpiewaj dziecku. Nie ma znaczenia jak dobrze śpiewasz. Dziecko uczy się języka dzięki twoim piosenkom. Już bardzo małe dzieci potrafią rozpoznać melodie.

  3. Śpiewajmy z dzieckiem. Kiedy dziecko jest starsze śpiewanie wraz z nim pomaga zapamiętać mu słowa piosenek, ćwiczy pamięć i rozwija więź z opiekunem.

  4. Rozpocznij naukę gry na instrumencie wcześnie. Jeśli chcesz aby dziecko się uczyło, naukę można rozpocząć już w czwartym, piątym roku życia.

  5. Wspieraj muzykalność dziecka. Śpiewaj z nim - pomoże to stymulować mózg. Nauka gry na instrumencie uczy kreatywności i koordynacji. Słuchajcie różnych gatunków muzycznych, różnych instrumentów. Zachęcajmy dziecko do samodzielnej gry - np.na małych instrumentach służących do zabawy. Osoba taka staje się wszechstronna. Są nawet zajęcia dla niemowląt połączone z nauką migowego - aby dziecko, które nie umie mówić mogło przekazywać swoje potrzeby bez zbędnej frustracji.

  6. W Bydgoszczy zajęcia znalazłam tutaj: http://www.rzeplinscy.pl/programy/niemowlaki-w-krainie-dzwiekow/. Sprawdziłam i jest tam super. Polecam, Mika

#niemowlę #ćwiczenianiemowląt #ćwiczenia #muzyka #myślenieprzestrzenne #mózg #zmysły

Elżbieta Szymańska

20200430_110736_edited_edited.jpg

 Tworzę prawdziwie naukowy i jedyny taki w Polsce blog parentingowy.

 Piszę o tym jak w prosty sposób można wspierać rozwój mózgu dziecka i przez to dać mu lepszy start w przyszłość.

 Studia medyczne i doktoranckie nauczyły mnie skutecznie weryfikować źródła wiedzy.

Doświadczenie z dziećmi uświadomiło mi jak bardzo pracochłonna jest dla rodziców wartościowa nad nimi opieka.

 Każdy post powstaje z pasją i pełnym zaangażowaniem naukowym a przy tym niebanalnym podejściem.

Pobierz bezpłatny mini e-Book

"Ćwiczenia z myślenia"

Wszelkie prawa zastrzeżone na rzecz Elżbiety Szymańskiej @2016-2020

Sprzedawca:

Indywidualna praktyka lekarska Elżbieta Szymańska

ul. Rejtana 10/14

Bydgoszcz 85-001

NIP 8882743692