Szukaj

Jak rozwijać zmysły dziecka przez zabawę - wstęp do ćwiczeń


Zabawa to doskonały czas aby pokazać dziecku jak fajnie pachnie bazylia, czy jak miękki jest miś. Rozwój zmysłów dziecka, jego tempo zależy w pewnym sensie od opiekuna. Możemy to wykorzystać do wspierania rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka.

Kiedy organizować czas na zabawę? Najlepiej aby dziecko było wysapane i najedzone. Wtedy nic je nie rozprasza. Może to być ustalony czas każdego dnia. Mamy tyle czasu ile da nam bobas. Jeśli zauważymy, że trze oczka, ziewa albo jest poirytowany czy płacze - należy zakończyć zabawę.

Wzrok - dziecko w momencie urodzenia widzi mniej i inaczej niż w późniejszych miesiącach, latach. Początkowo widzi tylko silnie kontrastujące kształty z bliskiej odległości, z czasem zarówno odległość się wydłuża, jak i ostrość wzroku się poprawia, a dziecko zaczyna rozpoznawać barwy inne niż tylko bardzo jaskrawe. Należy uwzględnić to przy proponowanych zabawach. Pomiędzy drugim i czwartym miesiącem życia dziecko uczy się nawiązywać kontakt wzrokowy. Najistotniejszym jest jednak umiejętność rozpoznawania emocji z wyrazu twarzy, którą to dziecko nabywa już w drugim - trzecim miesiącu życia w stosunku do rodziców, a w piątym również do obcych. Jest to kluczowa zdolność do adaptacji dziecka w zaistniałej i odczytanej z twarzy sytuacji. Oczywiście musi się tego stopniowo uczyć, ale jednak z bardzo dobrym skutkiem.

Słuch - Mówiąc do dziecka dajmy szansę na odpowiedź - uśmiech, guganie, czy wręcz śmiech. Kiedy coś ,,powie", my także odpowiedzmy. Niech dziecko wie, że interesuje nas to co ma do powiedzenia. Przy okazji rozwija umiejętności językowe a między dzieckiem a rodzicem zacieśnia się coraz silniejsza więź i porozumienie.

Dotyk - dziecko potrafi samo sięgać po przedmioty od 5 miesiąca życia. Dzięki temu poznaje świat. Pomóżmy dziecku podając zabawkę, czy przedmiot w zasięgu wzroku, ale tuż poza zasięgiem rąk i obserwujmy jak dziecko stara się dosięgnąć do zabawki, dopingując jednocześnie.

Węch - już od początku życia można pobudzać węch i zapoznawać z nowościami. Wszystko jednak w umiarze.

Smak - ten zmysł rozwija się bardzo szybko. Dzieci uwielbiają wkładać wszystko do buzi - od piany w kąpieli, przez husteczkę higieniczną po skarpetkę pod koniec dnia.

Rozwój zmysłów jest bardzo ważny u dziecka a my możemy go wspierać. Dla każdego wieku trzeba jednak dostosować odpowiednie zajęcia, gdyż w pierwszym roku życia, mózg dziecka zmienia się niemal z dnia na dzień. Dlatego też działy z ćwiczeniami podzielono na każdy miesiąc życia z naciskiem na pierwsze sześć. Są to często bardzo proste ćwiczenia, czy czynności, które wymagają od rodzica czy opiekuna głównie dobrej woli, bo nie koniecznie pieniędzy.

Nie trzeba być specjalistą od rozwoju dziecka aby dać mu doskonały start w życie. Trzeba jednak trochę się postarać. Jest to wstęp do cyklu o ćwiczeniach zmysłów na pierwsze sześć miesięcy życia zaczerpnięty z książki ,,How to have a smarter baby - The infant stimulation program for enhancing your baby's natural development" autorstwa Dr Susan Ludington - Hoe i Susan Golant. Jest to klasyka wśród książek o rozwoju umysłowym dziecka, której tezy stanowią podstawę wiedzy na ten temat od ponad 30 lat. W Polsce zbyt wiele się na ten temat nie mówi. Zbyt wielu książek fachowych - tzn. napisanych przez naukowców nie ma. Przynajmniej ja czułam ogromny niedosyt w tym zakresie. Stąd też moja próba rozpropagowania zagadnienia gdyż - nie samym mleczkiem żyje bobas. ;)

#zmysły #dotyk #węch #słuch #smak #rozwój #rozwójmózgu

Pobierz bezpłatny mini e-Book

"Ćwiczenia z myślenia"

Wszelkie prawa zastrzeżone na rzecz Elżbiety Szymańskiej @2016-2020

Sprzedawca:

Indywidualna praktyka lekarska Elżbieta Szymańska

ul. Rejtana 10/14

Bydgoszcz 85-001

NIP 8882743692