Szukaj

6 ważnych korzyści z pływania niemowląt


Nie można zaprzeczyć, że wczesne zapoznawanie z wodą, nauka pływania jest dla dzieci bezcenna. Trudno wymienić wszystkie korzyści, dlatego dziś spisałam 6 moim zdaniem istotnych.

1. Pewność siebie kształtowana z czasem w trakcie nauki pływania. Dziecko cieszy się i ma coraz większą satysfakcję z wykonywanych ćwiczeń. Nabywana pewność siebie przekłada się też na życie codzienne i kształtuje charakter dziecka.

2. Umiejętności językowe. W trakcie zajęć dziecko słyszy wielokrotnie powtarzane słowa, które z czasem kojarzy z konkretną czynnością, czy rzeczą. Rozwija zatem swój zasób słownictwa. Uczy się reagować na słowa i polecenia.

3. Rozwój umysłowy - powiązany z rozwojem językowym. Jednak duża ilość bodźców czuciowych - woda, kontakt z rodzicem sprawiają, że dziecko spontanicznie staje się bardziej kontaktowe, stara się nas zrozumieć, coś zakomunikować i tak zabawa przeradza się w super naukę.

4. Rozwój umiejętności społecznych - kiedy dziecko ma kontakt z innymi dziećmi, czy dorosłymi, kształtują się jego zdolności komunikacyjne i pracy zespołowej. Pomoże to w późniejszych latach lepiej dogadywać się z rówieśnikami, zmniejszając ilość nieporozumień. W dorosłym życiu natomiast tego typu zdolności przekładają się na trwałość związku małżeńskiego.

5. Budowanie więzi z dzieckiem - w trakcie zajęć możesz skupić się w 100% na dziecku, bez przerywania telefonami i innymi zajęciami. Buduje to i znacznie wzmacnia więź między wami, wspomaga wzajemne zaufanie.

6. Nie można zapomnieć o niemal najważniejszej korzyści: rozwoju motorycznym. Dziecko może niemal zupełnie swobodnie poruszać się w wodzie. Zmniejszona jest grawitacja co dodatkowo ułatwia. Właśnie dlatego dziecki tak bardzo lubią wodę - są tam bardziej mobilne niż początkowo na lądzie. Dodatkowo ruchy wykonywane przy pływaniu wzmacniają mięśnie ciała kompleksowo, równomiernie i są świetnedo wspierania prawidłowego rozwoju także, a może przede wszystkim ruchowego. Pływanie to także często lek - przy różnych zaburzeniach ruchowych zaleca się właśnie rehabilitację w wodzie. Przyjemne z pożytecznym.

Ważne jest jednak aby zapewnić dziecku odpowiednie warunki:

1. Temperatura wody nie może być niższa niż 32 stopnie do 12 tygodnia życia, oraz 30 stopni powyżej 12 tygodnia życia.

2. Zainwestujmy te 30 zł w stosowny kostiumik kąpielowy. Dziewczynce oczywiście jednoczęściowy - zawsze troszkę pomoże utrzymać ciepło, a i estetyczniej będzie:)

3. Oczywiście pieluszki kąpielowe, ale z tym nie ma żadnego problemu..

4. Pierwsze 2-3 wizyty basenowe ograniczmy do 15 minut. Dziecko ma tyle nowych bodźców, że może się denerwować przy dłuższych kąpielach.

5. Utrzymujmy cały czas kontakt słowny i wzrokowy, aby dziecko czuło się bezpiecznie.

6. Nie nurkujemy z bobaskiem chyba, że jest to lekcja z nauczycielem.

7. Nie przytulajmy zbyt mocno - dajmy możliwość swobodnych ruchów.

Dla nas wizyty na basenie były czymś wprost świetnym mimo, że Mała nie lubiła wieczornych kąpieli. A tutaj taka niespodzianka - nie chciała wychodzić z basenu. Serdecznie polecam, bo to wspaniała zabawa a także dużo korzyści.

Jestem na bierząco jeśli chodzi o pływanie w Bydgoszczy jeśli ktoś miałby jakieś pytania. Pozdrawiam serdecznie, Mika

#interakcja #zdrowie #ćwiczenianiemowląt #rozwój #rozwójmózgu #rozwójfizyczny #dziecko #pływanie #pływanieniemowląt #naukapływania #aktywność #zmysły

Pobierz bezpłatny mini e-Book

"Ćwiczenia z myślenia"

Wszelkie prawa zastrzeżone na rzecz Elżbiety Szymańskiej @2016-2020

Sprzedawca:

Indywidualna praktyka lekarska Elżbieta Szymańska

ul. Rejtana 10/14

Bydgoszcz 85-001

NIP 8882743692